Voluntariat în Europa

Voluntariat în Europa

Asociaţia noastră este acreditată de Comisia Europeană să coordoneze proiecte de voluntariat, să găzduiască voluntari internaţionali şi să trimită voluntari români în stagii în străinătate în cadrul programelor Erasmus+ şi European Solidarity Corps, despre care puteţi să vă informaţi mai în detaliu aici https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/node_en şi respectiv aici https://europa.eu/youth/solidarity_en

Oportunităţile oferite de AIST sunt nenumărate, durata timpului petrecut în străinătate variind de la stagii scurte de 2 luni (ideale pentru studenţi şi elevii majori în perioada vacanţei de vară) până la stagii lungi de maxim 12 luni (care pot acoperi hiatusurile în activitatea educaţională sau profesională). Aceste perioade petrecute în alte spaţii europene facilitează acumularea de experienţe şi competenţe practice, în funcţie de preferinţele şi interesele fiecăruia, perfecţionează utilizarea limbilor străine şi dezvoltă aptitudinile de trai independent, toate recunoscute prin eliberarea unui Certificat internaţional numit YouthPass, despre care puteţi citi mai multe informaţii aici https://www.youthpass.eu/en/.

Încă din anul 2013 am oferit şansa de a trăi experienţa voluntariatului internaţional unui număr de aproape 100 de tineri din România, unii dintre ei devenind adevăraţi ambasadori non-formali ai ţării noastre şi inspirând adânc aerul poaspăt al oportunităţilor din alte ţări. Deoareece tratăm cu maximă seriozitate această activitate a Asociaţiei noastre, am ales să promovăm doar tineri care sunt în mod sincer preocupaţi de activităţile de voluntariat, descurajând oportuniştii conjuncturali sau amatorii de turism gratuit.

Ca urmare a reţelei stabile şi eficiente de parteneriate cu alte organizaţii din întreaga Europă, colegii noştri vă pot ajuta să găsiţi ceea ce vi se potriveşte din vasta bază de date accesibilă online şi vă putem recomanda proiecte şi organizaţii gazdă serioase, care să vă transforme stagiile de voluntariat în experienţe memorabile de viaţă.

Oportunități de voluntariat disponibile la partenerii noștri din Europa:

Partener: AFAIJ, Madrid, Spain www.facebook.com/afaij

TITLE: Living in Diversity

BASIDA – Project Environment

ESC DURATION: 6-9 months

PLACE: Aranjuez, Manzanares, Navahondilla, Spania

Details: https://www.instagram.com/p/CUXiwlSsTwG/

Dacă aţi găsit dumneavoastră un proiect pe care doriţi să-l accesaţi sau vă interesează proiectele deja aprobate şi finanţate pe care le derulează organizaţiile noastre partenere, vă invităm să ne trimiteţi un e-mail în acest sens la adresele de e-mail Ralu.Contiu@AISTschool.ro sau  Onoriu.Dan@AISTschool.ro pentru a stabili o întâlnire de consiliere la sediul nostru.

Prin tot ceea ce facem, rămânem fideli motto-ului nostru, acela de a fi Poarta deschisă spre lume.

Derulează în sus